W te miejsca Airbusa 300 uderzyły amerykańskie rakiety
W te miejsca Airbusa 300 uderzyły amerykańskie rakiety
MaciekD MaciekD
584
BLOG

Inny lot, podobne konsekwencje

MaciekD MaciekD Polityka Obserwuj notkę 10

Historia strącenia samolotu Iran Air 655 to jeszcze jeden powód dlaczego Stany Zjednoczone i Iran tak nie ufają sobie nawzajem (patrz szczyt w Genewie i kolejne przełożenie końca negocjacji jądrowych).

Historia  zaczyna się od rewolucji 1979 r. Rok później Irak najeżdża Iran chcąc wykorzystać zamieszanie u sąsiad. USA wspierają wtedy Saddama Husajna.


Pod koniec wojny, 8 lat później, 3 lipca 1988 roku, okręt US Navy Vincennes  w Zatoce Perskiej chronił szlaków handlowych z transportami ropy. Odbywały się rytualne potyczki z irańskimi okrętami wojennymi, ot, wymiana strzałów. W tym samym czasie z lotniska Bandar Abbas staruje do Dubaju Iran Air Lot 655. Airbusem A300, dużym samolotem cywilnym leci 290 pasażerów i członków załogi. Ponoć pomylono go z kilkakrotnie mniejszym F-14, ponoć nie odpowiadał na ostrzeżenia amerykańskiego okrętu, stąd wystrzelono w niego dwie rakiety ziemia powietrze.


W Teheranie odebrano to jako sygnał bezpośredniego zaangażowania USA po stronie Iraku, który był wtedy w defensywie a Irańczycy mogli bezpośrednio zagrażać Bagdadowi. Równolegle pojawiły się sygnały o możliwości użycia broni chemicznej przez przerażonego Saddama. Teheran dwa miesiące później akceptuje zawieszenie broni zaproponowane przez ONZ. W społeczeństwie i rządzie umacnia się teoria absolutnej wrogości USA i jego dążenia wszelkimi sposobami do zniszczenia młodej republiki islamskiej. Nieufność narasta, jej szczytem bęzie zupełnie nieoczekiwane w Persji zaliczenie jej do „osi zła” przez George'a Busha Jr. (2002).


Strącenie wtedy statku cywilnego ma swoje konsekwencje do dziś. I tak długo pewnie będą trwały następstwa zestrzelenia MH17.

Zobacz galerię zdjęć:

Ameryka w oczach irańskiego grafficiarza. Mur dawnej ambasady USA w Teheranie
Ameryka w oczach irańskiego grafficiarza. Mur dawnej ambasady USA w Teheranie
MaciekD
O mnie MaciekD

Klucz do sytuacji na Bliskim Wschodzie i bezpieczeństwa światowego leży w Iranie

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka